Правителството отпусна 5,5 млн. лв. за Хуманитарната гимназия

Правителството отпусна 5,5 млн. лв. за Хуманитарната гимназия

Следващата година гласуват още 5 млн. за довършване на ремонта

Реставрацията на най-старата гимназия в страната ще продължи пролетта на следващата година. На свое заседание Министерският съвет гласува 5,5 млн. лв., с които да бъде продължена работата по вътрешния ремонт на сградата. Това стана след като министърът на образованието Галин Цоков, кметът на „Централен“ Георги Стаменов и зам.-кметът по образованието Владимир Темелков инспектираха на място приключилите в началото на тази учебна година дейности по външния ремонт.

„Дейностите няма да пречат на образователния процес. Предвиден е демонтаж на дюшемето и реставрирането му. Оглед и подсилване на носещата конструкция, която е на близо 150 години. Ще се ремонтират таваните, стените, всички електроинсталации ще се подменят. Успоредно с това в западното крило ще направим нови санитарни възли, които са абсолютно належащи“, коментира Стаменов и поясни, че отоплителната система също ще бъде подменена с конвектори, които ще могат и да охлаждат помещенията.

Министърът на образованието благодари на районния кмет и заместник-кмета за добрата работа по обновяване на образователната инфраструктура в града и заяви: „Хуманитарната гимназия в Пловдив е символ не само за града, но и в България. Тук са учили и завършили големи българи и интелектуалци. Това което правим е израз на нашето уважение към миналото и грижа към бъдещето.“ Последните месеци Галин Цоков работи активно за осигуряването на необходимите средства.

Зам.-кметът Темелков подчерта, че осигуряването на средствата е от ангажиментите, които Община Пловдив е поела към родителите и гражданите. „Решението е факт. За тази година са отпуснати първите 5,5 млн. лв., които ще стигнат за набавянето на материали. Ще се започне с вратите и подготовка да започне работа пролетта, за да свърши до началото на следващата учебна година“, каза още той и добави, че в портала на Агенцията по обществените поръчки вече е обявена процедура за старт и на нова сграда на ОУ „Княз Александър I”.

Очаква се следващите 5 млн. лв. да бъдат отпуснати следващата година отново с решение на МС. В тези средства влиза и облагородяването на двора, в който се помещават двете училища, ползващи сградата.