Откриха емблематична изложба за българската шевица под патронажа на кмета Георги Стаменов

Откриха емблематична изложба за българската шевица под патронажа на кмета Георги Стаменов
Откриха емблематична изложба за българската шевица под патронажа на кмета Георги Стаменов

С уникалните изпълнения на гайдаря Николай Бисеров и децата от ОУ „Любен Каравелов“ бе открита изложбата „Извезани следи“ в читалище „Алеко Константинов“. Експозицията е по повод три юбилея – 55 години от създаване на Колектив за българска шевица и народни занаяти „Росица Чуканова-1968 г.“ към Народно читалище „Алеко Константинов-1954 г.“, 95 години от рождението на основателя на колектива Янка Арсова и 140 години от рождението на патрона му Росица Чуканова.

Кметът на район „Централен“ Георги Стаменов бе гост на събитието, което се провежда под негов патронаж.

„Тази изложба е символ на българщината, защото ни напомня да не забравяме, че имаме велико минало и ни очаква велико бъдеще. В изконната българска шевица са втъкани много усилия, знания, умения, а духът и почитта към нея са съхранени през вековете и ще останат за нашите наследници“. С тези думи Георги Стаменов се обърна към организаторите и гостите на изложбата.

Десетките посетители бяха възхитени от уникалните творби, изработени в продължение на 60-годишния творчески път на ненадминатата майсторка на българската шевица Росица Чуканова, които се излагат за първи път у нас.

Един от експонтатите, предизвикал огромен интерес, бе автентичен костюм, избродиран от Росица Чуканова. Той е предоставен за изложбата от внучката на царски офицер. Неговата съпруга го е носила на Виенския бал през 1928 г. и е била избрана за Царица на бала.

Присъстващите разгледаха и документи за живота на Росица Чуканова, които се показват за първи път у нас. Сред тях са снимки от писмата й до Вълко Червенков, речта на Христо Вакарелски при откриване на последната изложба на Росица Чуканова, покана до Владимир Димитров-Майстора, снимки на царското семейство с изработени от Росица Чуканова облекла, издадените й книги, както и предмети, измайсторени от колектива, носещ нейното име. Сред експонатите има и пана за живота на Янка Арсова, както и изделия с шевици проектирани и консултирани от нея.

При откриването на изложбата бе представена и новата книга „Извезани следи“, която проследява  историята на Колектива, на създателката му Янка Арсова и на патрона му – Росица Чуканова.

Везбарките от Колектива за българска шевица и народни занаяти „Росица Чуканова-1968 г.“ към НЧ „Алеко Константинов“ издирват и майсторят оригинални шевици и мотиви от различни краища на страната, които прилагат в съвременния бит и облекло. През своята 55-годишина творческа история те пазят българската национална традиция, даватй  нов живот и запазват това безценно богатстви за поколенията – остават извезани следи. Колективът е създаден през 1968 г. като отдел за Българска бродерия към колектив „Репин“ и е ръководен от Янка Арсова в продължение на 36 години.